Jdi na obsah Jdi na menu
 


Runescape II. část

31. 5. 2008

RUNESCAPE

V tomto díle nakousnu Member část, náboženství (v RS) a některé věci z historie (zase z RS). Tento článek bude orientován spíše oddechovou formou a nebudu vás zatěžovat detailními informacemi (doufám). Takže s chutí do toho…

Member skilly

Těch je několik:

Construction- Je to vlastně stavení vlastního domu. V domě můžete pořádat párty (no fakt), uvařit si jídlo, zabojovat si s kámošem, nebo třeba zahrát nějakou hru. Vše začíná koupením domu za 1 000 gp, kde je jedna místnost a zahrada s Portálem. Portál slouží pro návrat do normálního světa. Také ve světě najdete několik portálů, které vás přenesou do domu. Jsou v Rimmingtonu, Taverley (však se dočkáte), Relleka, Brimhaven, Nardah (myslím) a Yanille. Na stavění potřebujete většinou kladivo a pilu (Hammer a Saw) a materiál (nejčastěji Plank- prkno). Celý skill je velmi rozsáhlý, ale má jeden nedostatek- stojí peníze. A to hodně! Pokud budete chtít lvl 99 con(struction), tak si připravte kolem 100M gp (hrubý odhad).

Agility- Velmi užitečný skill, který se vyplatí trochu vytrénovat. Trénuje se na Agility Courses (okruzích), kde vlastně dokolečka opakujete několik překážek (docela nuda). K čemu vlastně slouží? Tak asi nejdůležitější je rychlejší doplňování energie (při Agility 1 získáte 1% energie za 7 sekund, při Agility 99 za 2,5 sekundy). Stejně důležité jsou i zkratky. Pokud se vám nechce obcházet složitě nějaké město, stačí prolézt třeba tunelem a jste někde docela jinde. Taky se vám odemkne přístup do některých prostor- třeba ostrov s Moss Gianty. No, to je asi vše.

Herblore- Aneb Bábokořenářkování. Jedná se o výrobu lektvarů, které třeba pomohou s Combatem, zvýší nějaký skill, atd. Přesný postup je asi takový: Kupte Vial (v těch chemických sklech se nevyznám), dojděte ke zdroji vody, naplňte (Use Vial→ třeba Well), vemte Herb (bylina, většinou drop), přidejte do Vial with water, vemte druhou ingredienci (to se dá zjistit), přidejte do [jméno Herbu] Potion (unfinished) a máte Potion! Některé se velmi dobře prodávají, jiné jsou nanic. Pokud budete chtít 99 Herb, tak si připravte asi 150M gp. Mimochodem, pro začátek musíte udělat quest Druidic Potion.

Thieving- Kradení. Okrádají se buď lidi (Pickpocket), kde je šance, že vás trefí, omráčí a uberou vám životy; Stalls (stánky), které vás sice nebouchnou, ale zase každý stánek má svého obchodníka, který na vás může přivolat stráže (tedy, většinou se stráže přivolají samy). Jinak tam nic moc dalšího není (vlastně je, ale je to docela nepodstatné). Mimochodem, pravým rájem zlodějů je Draynor Village a Ardougne.

Hunter- Chytání zvířat. Velmi rozsáhlý skill, do kterého jsem já osobně moc nepronikl, a popisovat ho zde nemá smysl (doporučuji příručku). Je to skill, který vás buď nadchne, nebo odradí.

Farming- Farmaření. Je to velmi relaxační skill, který vyžaduje pouze Seeds (semena), a nástroje (Spade, Rake, Seed Dibber, Watering Can, Trowel, Secateurs). Vše začíná u Patche (záhonku), který je nejspíše pokryt Weed (tráva, plevel…). Použijete Rake na Patch, čímž ho vyčistíte, pak použijete Compost (dva druhy, Normal a Super- pokud máte kde sehnat Super, tak neváhejte, dostanete lepší úrodu a odumírat to nebude tak často) na Patch, pak Seed (musíte mít v invu Seed Dibber) na Patch a pokud chcete, zalijete (nemusíte). Každou periodu doroste rostlina o určitý kus. Rostlina se může nakazit, a pokud se neléčí, tak i uhynout. Nejlepší je asi pěstování Herbů.

Slayer- Zabíjení exotických monster, proti kterým, pokud nemáte lvl + často i vybavení, si ani neškrtnete. Slayer se trénuje u Slayer Masterů (těch je 5 a na každého musíte mít určitý Cmb lvl). Jsou to Turael (cmb 3), Mazchna (nebo tak nějak, cmb 20), Vannaka (cmb 40), Chealdar (70 cmb) a Duradel (vydrží déééle, 100 cmb a 50 slay). Ti vám zadají úkol (pokud není od Turaela a je pro vás příliš těžký, tak si jej u něj můžete změnit), který je vždy stejný- zabij X určitých monster. Odměny mohou být velice zajímavé.

Summoning- Velmi rozsáhlý skill, který sestává z kouzlení Familiars (potvůrek, co vás následují). Ty se Summonuji (vytváří) z Pouche, který se dá buď vytvořit (potřebujete k tomu Charm, některá monstra dropují; Spirit Shard, což se dá koupit; Pouch, prázdný; a druhotné ingredience, jako u Herbu) nebo koupit. Celkově je to velmi rozsáhlý skill, takže není nad to si přečíst příručku (Knowledge Base nebo Tip.it).

Fletching- Vyrábění luků a šípů pro Rangery. Trochu rozsáhlé, ale vcelku lehké na pochopení. Docela to vydělává. Velmi jednoduchý skill.

Města (a vesnice)

Taverley- Druidské město, domov Crystal Chest (však o tom se jednou dozvíte).

Burthope- Bezvýznamné (ale nějaké využití má- je tam Turael).

Catherby- Rybářská vesnice, velmi dobrá.

Seers Village- je tam Flax (peníze, dělá se z toho Bowstring).

Ardougne- Druhé největší město. Dělí se na Západní a Východní. V Západní řádí mor a nic tam není, Východní je normální město.

Yanille- Nic moc.

Canifis- Vlkodlačí město

Port Phasmatys- Přístav duchů

Nějaká Elfská města

Nějaká Pouštní města

Brimhaven- Domov pirátů a Agility Areny.

Shilo Village- Město v džungli- dobře se tam chytají ryby.

Relleka, Misceleania, Etceria, Jatiszto a Neitiznot- Vikingská města

Entrana- Ostrov monků (nesmíte tam vzít zbraň nebo brnění)

Wilderness

Nepatří to přímo k Member, ale řekl jsem vám, že o tom napíšu…

Wild je území na severu, které je od okolního světa oddělené příkopem. Jakmile vstoupíte do Wildu, objeví se vám dole číslo. To znamená stupeň nebezpečí. Abych to vysvětlil na příkladu. Jste v lvlu 25 Wild a váš cmb je 50. Můžou na vás zaútočit všechny potvory v rozmezí 25-75 cmb a vy na ně. Takže čím výš jste ve Wildu, tím větší nebezpečí, a tím větší šance na smrt (od 20-30 lvlu se nemůžete teleportovat). Ve Wildu potkáte tyto věci:

Bounty Hunter- Velká Pvp (player vs. Player) aréna, kde na začátku dostanete Oběť, kterou musíte zabít (zároveň i vy jste něčí Obětí…). Pokud nemáte vysoký cmb, tak tam moc nechoďte.

Clan Wars- Pokud máte klan a chcete se poměřit s jiným, tak není nic lepšího, než jít do Clan Wars.

Fist of Guthix- Přesná pravidla bohužel nechápu…

Jinak ve Wildu vás můžou potkat Renevanti (duchové zemřelých potvor). Nevěřte jejich cmb lvlu, protože umí všechny tři druhy cmb, udeří za 20, dokážou vám zakázat teleportování, otrávit vás…

Teď už jen stručně

Castle Wars- Klasický Capture the Flag (dva týmy mají vlajku na základně, snaží se soupeři vzít jeho a odnést ji na svou základnu)

Pest Control- Musíte odrážet útoky nepřátelského hmyzu (trochu většího)

Poison- Některé potvůrky (hlavně ty v džungli) vás můžou otrávit. Periodicky budete dostávat určitý damage (zelenou barvou). Nejlepší je vypít Antipoison.

Granite- Brnění pro membery. Na brnění potřebujete 50 def a na Maul (jediná zbraň) 50 att a str.

Dragon- Druh výzbroje. 60 def na brnění a 60 att na zbraně (Dagger, Longsword). Většinou na ně potřebujete quest. Jsou to velmi kvalitní zbraně.

Barrow- Druh výzbroje. Dělí se na šest druhů- Verac, Torag, Dharok, Guthan, Ahrim (pro mágy) a Karil (pro rangery). Je to set velmi dobrého brnění + zbraně. Na brnění vždy 70 def a pak 70 att, str, mage nebo range (záleží na typu). Pokud získáte celý set, tak je zde možnost Special Effectu, který se objeví jednou za čas (při cmb) a je pro každý druh jiný.

Nové stromy, ryby, vůbec všechno

Různé způsoby přepravy- koberce, zlatnictví, kluzáky (gnómové), atd…

Duel Arena- u Al-Kharidu bývala member, ale teď už je pro všechny.

Clue Scrolls- Když zabijete potvoru, máte šanci, že vám dropne Clue Scroll (platí jen u některých). Ty jsou ve třech lvlech podle stupně obtížnosti a dělí se na několik druhů. Je to takové kopání a hledání pokladů. Odměna závisí na stupni: od těch 1. moc neočekávejte, ale v těch 3. můžete dostat třeba věc za 40M gp.

Party Room- není sice P2P, ale přesto je důležitá. Když máte třeba nějaký úspěch, můžete udělat v Party Room párty. Jednoduše dáte do truhly věci, které chcete Dropnout (tady to znamená prostě darovat), potom za malý obnos zatáhnete páčkou a začnou se objevovat balónky, za které když prasknete, dostanete nějakou věc- při menších párty většinou nic. Stackable items se dělí (tzn., když tam někdo dá 10 mečů, tak nedostanete všech 10 naráz (pokud je dostanete), ale třeba jen 6). Čím větší hodnotu má párty (tedy celková hodnota všech věcí, které se budou dropovat), tím déle se musí čekat, než se párty uskuteční.

Je tam toho opravdu mnoho, takže nezbývá než začít objevovat.

 Teď, pokud vás to nezajímá, můžete skončit…

Jagex

Firma, která vyrábí RS. Mimo jiné taky před nedávnem spustila FunOrb (stránku s minihrami). Jejich jméno znamená Java Gaming EXperts

Náboženství

V RS je několik bohů, ale existuje jen několik nejdůležitějších:

Saradomin

Barva- modrá

Titul- Bůh Dobra

Jak vypadá- starý muž s bílými vousy

Zkratka- Sara

Je to ten klasický bůh, kterého uznávám např. já. Před x tisíci lety stvořil svět Gielinoru (název pro zem RS). Je to protiklad Zamoraka.

Zamorak

Barva- červená

Titul- Bůh Chaosu

Jak vypadá- má takovou vlčí podobu

Zkratka- Zammy

Bůh Chaosu, který přišel z řad Hazeelů (polobozi). Ničí, ničí, ničí.

Guthix

Barva- zelená

Titul- Bůh Balance

Jak vypadá- Lebka ve vzduchoprázdnu

Zkratka- Guth

Je to taková střední cesta. Co se týče mě, tak Guthixe (nebo taky Hnustixe) nesnáším. Prostě se mi nelíbí jeho styl myšlení "Všechno se musí vybalancovat…“. A taky to, že Guthix prý vytvořil Gielinor. O tom se vedou spory (fandím Saradominovi). Je to ten nejmocnější bůh.

Armadyl

Barva- modrá (možná světlá)

Titul- Bohyně Spravedlnosti

Jak vypadá- nevím

Zkratka- Arma

Prakticky k ní není co dodat.

Bandos

Barva- nespíše žlutá

Titul- Bůh Síly (a goblinů)

Vzhled a zkratka- nevím

Taky není moc, co dodat

Zaros

Barva- červená, možná černá

Titul- Bůh Zla

Jak vypadá- lepší nezjišťovat

Zkratka- Radši ne

Než ho svrhl Zammy, byl stejně silný jako Guthix. Byl to velmi strašný bůh a většina lidí o něm nechce nic vědět (třeba Zammy). Ale pokud si v těchhle věcech libujete…

Můžete uctívat, nebo nemusíte, to je na vás. Ale je to dobré zpestření hry.

Doby

Runescape se dělí na 5 věků

First Age- Aneb doba, kdy se formoval Gielinor. Moc se o něm neví, ale dá se přirovnat k biblickému stvoření světa. Tedy skoro. Tento věk trval asi 4 000 let.

Second Age- Tedy doba, kdy se začaly vytvářet první rasy. V té době bohové více komunikovali se světem, než je tomu dnes. Trvalo to asi 2 000 let.

Third Age- God Wars! Bohové se začali nenávidět a vypukla obrovská válka. Nakonec ji ukončil Guthix (který se probudil z meditace. Ta musela trvat!). Nakonec se shodli, že na Gielinoru už nebudou válčit. Trvalo to asi  4 000 let.

Fourth Age- Začátek většiny dnešních ras (včetně lidí). Ke konci věku lidé objevili Rune Stones (rune ess), což vedlo k jejich nadvládě. Doba trvání je asi 2 000 let.

Fifth Age- Současný věk. Lidé mají nadvládu, ale bohužel dochází Rune Stones (to mi trochu připomíná situaci s ropou). Teď je zrovna 169. rok.

Rasy

Lidi- Vládnoucí rasa, pronikli na velkou část RS (tedy Kandarin, Misthalin, Asgarnia, Kharidianská poušť, Fremmenická provincie (tedy vikingové, Karamja a Entrana).

Trpaslíci- Velmi dobří kováři a kopáči (v RS žila i rasa Imcando trpaslíků, ale už zbyl jen jeden). Jejich domovem je Keldagrim- velké podzemní město s dolem, burzou,…). Nepoužívají magii kromě kouzla Superheat Item.

Gnómové- Takoví menší lidé. Jejich domovem jsou stromy. Mají dvě města- Gnome Stronghold a Tree gnome village. Jejich národním sportem je Gnomeball (takové rugby), a taky dokázali ochočit tzv. Terrorbirdy a jezdit na nich. Mají vlastní módu, jídlo a vůbec vše ostatní. Používají Spirit trees, aby se přesunuli na základní Gnómská místa.

Vampýři- Vampýři jsou inteligentní, ovládají celou Morytánii (bažinaté, ponuré místo na východě). Jejich vládcem je Lord Drakan, krutý a nemilosrdný. Vládnou z města Meiyerditch a čas od času požadují Blood Tithes (prostě si vezmou trochu krve).

Trollové- Jejich inteligence není moc vysoká. Umí vlastně jen mlátit (kromě několika osvícených jedinců). Mají rádi sníh, proto obsadili sever RS. Dělí se na dva druhy- Ice a Normal Troll. Trollové jsou pojmenováni po prvním jídlu, co sní.

Goblini- Další stupidní rasa, ale ne tak silná jako Trollové. Jsou prakticky všude, ale mají vesničku Goblin Village, kde se stále dohadují dva generálové o barvě brnění. Ale pod zemí existuje inteligentnější verze: Dorgheshuun Goblins.

Víly- I když o nich moc lidí neví, kontrolují počasí v Gielinoru. Jejich domovem je Zanaris, bájné město, kde je všechno modré. Víly jsou neškodné a ochotné.

Ogři- Podobně hloupí jako trollové. Na rozdíl od nich si ale zabrali území na jihu. Zajímavostí je, že mají dvě města- Gu’Tanoth, kde jsou jen muži, a Oo’Glog, kde jsou naopak jen ženy.

Tzhaar- Velmi prapodivná rasa, která si libuje ve vulkánech a podobně horkých místech na zemi. Nejsou to příliš velcí bojovníci, ale umí vyrábět zbraně z Obsidiánu. Mají vlastní jazyk, jsou ochotní k lidem, i když je nechtějí pustit do města dál. Ale i tak tohle město stojí za návštěvu (nesnažte se na ně moc útočit, ale nebojte, nejsou agresivní)

Opice- Nemluvím o těch na Karamje, ale o těch na Ape Atolu, které si vybudovaly velké město s velkou armádou, které by mohla většina i závidět. Žádný člověk zatím nevkročil do tohoto města.

Elfové- Rasa západu, mají ovládnutou celou část za horami a nikdo o nich moc neví. Zatímco ostatní rasy mizely pod vřavou Třetího věku, Elfové vše jen sledovali. Ale dnes jsou u nich rebelové, a možná to bude znamenat zánik této staré rasy.

Cape of Accomplishment

Tuto nádhernou kápi dostanete, pokud dosáhnete v jednom lvlu 99. Každý skill má jedinečnou kápi s obrázkem skillu, takže hned budete vědět, jakou kápi že to ten člověk má. Pokud máte více než jeden skill 99, dostanete Trimmed Cape, která má navíc barevný pruh okolo. Pokud máte kápi, můžete s ní udělat Emote, která je zase jedinečná (některé jsou moc hezké). Ke kápi taky dostanete Hood na doplnění.

 

Co jste možná nevěděli

Zde vám řeknu o věcech, které jste možná nevěděli.

Začátečník (nováček v RS)

Ve Varrocku jsou pytle, na kterých můžete trénovat. Jsou na dvou místech- vedle banky a na hradě. Lze na nich trénovat jen attack do lvlu 8.

Kachny jdou zabít.

Někteří farmáři jdou zabít, jiní ne.

Ovce nejdou zabít, berani ano.

V RS neexistuje záchod.

Z Karamje je možné vidět břeh Rimmingtonu.

Veterán (expert na F2P)

Wise old man plánuje útok na Wizard Tower.

Miss Schism vás provede WOMovým domem.

Na stromě u Draynorské banky sedí hlídač.

Bohužel strom nejde pokácet.

Zkuste použít Herring na obyčejný strom. Hláška, kterou obdržíte, odkazuje na film Monty Python and The Holy Grail.

JAGEX má poněkud morbidní humor… co se kostlivců týče.

Pod Blue Moon Inn ve Varrocku je sklad potravin- ideální místo na nerušené party (i když teď už asi ne).

Nová krev (začínající membři)

V membrovských questech si často stěžujete.

Membrovské questy jsou mnohem zábavnější než ty F2Pácké.

Většina questů má své pokračování (nebo se na něj čeká).

I když můžete být uchváceni obrovským prostorem, ze začátku je většina území stejně zablokována.

I když ta zbouraná stěna u Faladorské horní banky vypadá všelijak nízce, nejde ji přeskočit, dokud nemáte 5 Agility.

Kromě koček lze mít jako mazlíčka třeba kus šutru nebo rybku v malém akváriu.

Existuje vlkodlačí verze pohádky o Červené Karkulce.

Yanille bude vždycky daleko, dokud si tam nepřesunete dům.

Experti (dlouhodobí membři)

Na Jatisztu je důl se 4 Adamanty hned u vchodu.

Jinak jsou tam trollové, ale jen vzadu.

O tomto místě nikdo neví.

Banka není zase až tak daleko.

Jatizsto je docela mihtrilové město.

Miscelleanii vládne obr.

Když použijete Herring na Grand Tree, dostanete další hlášku, ale nevím jakouL

V Pollnivneach se všichni jmenují Ali.

Mezi Ogry se vyskytuje jeden se jménem Rantz. Ti, co navštěvují fóra asi pochopí.

Určitě tu nejsou všechny důležité věci, ale jsou zde ty, na které jsem si byl schopen vzpomenout.

Aktuality

Tahle rubrika bude od teď na ZAČÁTKU každého článku a bude vás informovat o dění v Runescape.

DŮLEŽITÉ- 12. 05. 2008 ve věku 18 let zemřel Fat Wrecked na selhání orgánů. Byl to velmi dobrý, ochotný a odhodlaný hráč, bohužel svou cestu nedokončil. R. I. P. Fat Wrecked

Grafický Update RS- Jsou zatím k dispozici dva obrázky. Tato verze bude spuštěna během několika měsíců. Nejedná se o RS 3!

Tak to je tedy všechno

V příštím díle se dočtete- ??? (však vy si počkáte)

Mimochodem, pokud jste dočetli až sem, napište prosím komentář (stačí klidně i „čau“ nebo „ty vole, to je dlouhej článek“:D ). Díky.

Tar (Alias Ondřej Vaněk), 1A6

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

oprava

(Tar, 22. 7. 2008 17:39)

ne JatiZSu, ale JatiSZu...

oprava

(shkarpa, 4. 7. 2008 10:58)

ne na jatisztu ale jatizsu =) mozna najdu jeste neco

Oprava

(Tar, 31. 5. 2008 18:27)

Není to Druidic Potion, ale Druidic Ritual